2011.09.19. 21:00, JulCSIllag (Polgár Julianna)
A PIHENÉS, A GYÓGYULÁS ÉS A SPORTOLÁS TÖKÉLETES ÖSSZHANGJA
Megújult és kibővült a Tisza-parti Termálfürdő
Tiszakécskén a folyamatosan fejlődő Tisza-parti Termálfürdő újabb nagy beruházást valósított meg. Az Európai Unió támogatásával a Dél-alföldi Operatív Program keretében megvalósuló fejlesztéssel új és felújított medencék, fényárban úszó tágas terek, egyedi szaunavilág, páratlan wellness élmények és magas színvonalú gyógyászati kezelések várják a vendégeket.
Példaértékű családi vállalkozás
A 4,5 hektáron elterülő Tisza-parti Termálfürdő tulajdonosának és családjának az élete több mint 25 éve összeforrt a fürdőével. 1984-ben még csak a vendéglátóipari egységet üzemeltették, később az egész fürdő az ő irányításuk alatt működött, majd a megvásárlását követően, 1999. óta a család tulajdonába került. Ekkor vette kezdetét a felújítások és a bővítések sora, és - a család vágyait és elhivatottságát alapul véve - a most befejeződött nagyszabású beruházás biztosan nem az utolsó volt.
Következetes fejlesztés
A 2000-től kezdődő fejlesztések során először megújultak a medencék, szaunát alakítottak ki, átépült a főbejárat és a fogadótér. Hiányt pótló beruházás keretében, a camping nyújtotta szálláslehetőség alternatívájaként 13 apartman házat is építettek. A fejlesztések során mindvégig fontos szerepet kapott a környezetbe simuló, ökologikus gondolkodáson alapuló kialakítás. A modern formák megfelelnek mai igényeknek, ugyanakkor ügyeltek arra, hogy mindezt természetes anyaghasználattal és környezetbarát gépészeti megoldásokkal ötvözzék. Utóbbi szempont érvényesült akkor is, amikor az apartman házakhoz hasonlóan a jelenlegi fejlesztés során kialakított épületrészek fűtését is a termálenergia hasznosításával alakították ki.
„Központi medence és épület bővítése, wellness- és gyógyászati szolgáltatások kialakítása a Tisza-parti Termálfürdőben, Tiszakécskén”
A most befejeződött, 330 millió forintos Európai Uniós támogatással megvalósult 680 millió forintos beruházás keretében a fürdő központi medencéjének épülete kibővült, az új medencék kialakítása mellett a már meglévők egy része átalakult, valamint új wellness- és gyógyászati szolgáltatások segítik a vendégek kikapcsolódását és gyógyulását.
A fürdő fedett medencéjének helyet adó épület egyik oldalának hatalmas üvegfalai az egész teret világosabbá varázsolják, ugyanakkor a bővítés lehetőséget teremtett egy frissítőket felszolgáló bár kialakításához is. A megnövelt pihenőterekben semmi nem akadályozza a fürdőzők relaxációját. Sőt, külön családi pihenőt is kialakítottak, alkalmazkodva a gyerekekkel érkezők igényeihez.
A fedett térben újonnan kialakított gyermekmedence és a kültéri gyermek kalandmedence felújítása az eddigieknél is több élménnyel gazdagítja a gyerekes családok kikapcsolódását.
Az új épületszárnnyal összekapcsolt külső, kerek élményfürdő részbeni tetőfedésével megnyílt a lehetőség, hogy a vendégek egész évben zavartalanul használhassák ezt a medencét is. A kinti termálmedencéket az épülettel összekötő, nyáron nyitott, télen zárt pergolafolyosók a meleg időben nem gátolják a levegő mozgását, ám hidegben védelmet nyújtanak a zord időjárás ellen.
Egyedi látvány, egyedülálló élmények
Míg az építészeti elemek a Tisza közelségét és a hagyományos, alföldi tornácos házakat idézik, addig a belsőépítészeti elemek az Tiszakécskén őshonos rózsabarack motívumát hangsúlyozzák. A Dél-Alföld és a közvetlen környezet jellegzetességei a szaunavilágban és a wellness kezelések során is kiemelt szerepet kaptak, ezzel igazán egyedülálló élmények egész tárházát nyújtják a pihenésre és rekreációra vágyó vendégeknek.
A jelenlegi fejlesztés építészeti terveinél az uszoda épületének adottságait nem lehetett figyelmen kívül hagyni: viszonylag nagy tömege kiemeli a környezetéből. A bővítéssel mindezt szellősebbé varázsolták úgy, hogy a funkciók - az úszás, a szaunázás, a wellness- és gyógy szolgáltatások – és az épület harmonikus egységet alkotnak.
Fontos volt, hogy a fogadó épület, a kültéri gyógyvizes medencék, a fedett uszodának valamint a szaunáknak és a kezelő helyiségeknek otthont adó épületegyüttes összekötésével egy egész évben használható egységet alakítsanak ki. Az összekötő elemek tervezésekor Németh Csaba építészt a hagyományos alföldi épületek térstruktúrája inspirálta. Az alföldi tornácos házak elkerített belső udvarait idézik a pergolák, melyek nyáron nyitottan szellősséget, míg télen - üveges elemekkel lezárva - védettséget biztosítanak. A természetes anyagok és motívumok a belsőépítészeti elemek kialakítása során is lényeges szerepet játszottak. A Szabados Emese belsőépítész által megálmodott miliőben a rózsabarack motívum az egyik központi elem. A Tisza-parti Termálfürdő területén őshonos és ma már különös gonddal óvott és szaporított fa a Kécskei rózsabarack. A nyár derekán, az elsők között érő rózsabarck típusú kajszibarack valószínűleg magról keletkezett az ókécskei szőlőkben. A lapított gömb alakú korona ágain növő, sötét narancssárga színű, rostos húsú barack mindenkit elbűvöl édes zamatával. Nem csak a látványelemekben tűnik fel ez a helyi különlegesség! A rózsabarack-bioszaunában párologtatott rózsabarack aroma igazi ritkaságnak számít, ám ez csak egyike a wellness részleg különlegességeinek. A hangterápiás pihenőben a központi fémtálban mozgó víz hullámainak nyugtató hangja ugyanúgy feledhetetlen élmény, mint a „Dél-Alföld-Spa” pihenőhelyiséget feltöltő tiszai homok. A melegített homokban egy lazító program keretében - fényjátékkal kísérve - napfelkeltétől napnyugtáig élvezhetik a vendégek az alföldi nap melegét.
„Pihenj, gyógyulj, sportolj!”
A megújult, kibővített Tisza-parti Termálfürdő minden korosztály számára ideális körülményeket teremt a kikapcsolódáshoz. A kényeztető élmények – fürdés, szaunázás, wellness kezelések - feledtetik a mindennapok nehézségeit.
A több mint 1300 méter mélyből nyert 52 Celsius fokos gyógyvíz áldásos hatását nem csak a reumatikus és ízületi bántalmakban szenvedők élvezhetik. A magas fluorid- és nátrium-hidrogén-karbonát tartalmú termálvíz egyes nőgyógyászati betegségekben is hatásos, de ivókúraszerűen alkalmazva gyomorsavtúltengésben is segítséget nyújt. A még jobb hatás érdekében a vízben rejlő gyógyhatásokat érdemes kiegészíteni orvos által rendelt gyógyászati kezelésekkel is.
A fürdőtől 300 méterre folyó Tisza egyik legnagyobb kanyarulata igazi paradicsomi körülményeket biztosít a vízi sportok és a horgászat kedvelőinek. A 25 méteres feszített víztükrű úszómedence és a gyalogos-vagy biciklitúrákra csalogató környezet feledhetetlen élményt nyújt az aktív pihenésre vágyóknak.
thermal@thermaltiszapart.hu
www.thermaltiszapart.hu
------------------------------------------------------------------------------------------------
Közreadta:
Polgár Julianna
(szerkesztő-riporter - Duna TV, MTI, MTVA - konyvtar@dunatv.hu;
budapesti tudósító - HUNSOR.SE; POLUS ONLINE - lillatti8@gmail.com)