2011.11.14. 19:57, JulCSIllag (Polgár Julianna)
ÚT A CSILLAGOK ALATT
EL CAMINO A VILÁG OLTÁRÁTÓL A VILÁG VÉGÉIG
Magyar zarándokok Szent Jakab útját, El Camino-ját mutatja be egyéni látásmóddal Birinyi József rendező és Tokaji Ferenc zarándok, szerkesztő, "Út a csillagok alatt" című filmje.
Az alkotók a „Világ Oltárától", Fatimától, Santiago de Compostelán keresztül a „Világ Végéig", a kontinentális Európa legnyugatibb pontjáig, „Finis Terráig" kísérték el a két barátot.
Mozi bemutató: 2011. november 17.
2011, magyar dokumentumfilm, 96 perc, 12-es korhatár
Filmelőzetes: http://www.youtube.com/watch?v=nkgZIzRqCI8
Hivatalos oldal: http://www.anjoulafayette.eu/camino és www.caminofilm.hu
Ember - ember, ember - Isten, ember - múlt, jelen és jövő, valamint ember és önmaga kapcsolataiba enged betekinteni a film. Szakrális megtisztulást, erőpróbát, élményutat, ízeket, hangulatokat, hangot és belső hangot, tradíciót, természeti és emberi csodákat, mítoszokat, XXI. századi templomokat láthatunk a vásznon.
Az El Camino, az út, állandó, de mindig más: rekkenő napsütés vagy zuhogó eső, az „Újvilág" felé nyújtózó óceán vihara várja az egymásba kapaszkodó portugál, spanyol, magyar zarándoktársakat, ismerőst és ismeretlent, a két barátot...
Európa nyugati végein évente sok ezerszer megtörténik egy esemény. Nem egy adott időszakban, sokszor egész éven át zajlik: a zarándokok százezrével jönnek, hogy végigjárják a Caminot.
A Camino évezredes hagyománya már sokakat megihletett. Számtalan könyv és film készült a Szent Jakab útról mely hagyományosan Franciaországból indulva Spanyolország északi tartományain keresztül visz Santiagoba. Ma a Camino reneszánszát éli hívők és nem hívők körében egyaránt. Kevesen tudják, hogy több irányból is megy Camino Santiagoba. Összesen 14 útvonal létezik. Ezek közül az egyik legkülönlegesebb a Portugál, amely számtalan magyar vonatkozású emléket őriz.
A film Fatimától Santiagoig, 16 portugál és 14 spanyol várost, települést érintve, több mint 500 km-en keresztül, két magyar zarándokot követve járja be az El Caminot.
Az eddigi Camino filmektől eltérően ez az alkotás újdonságokat, előzőektől különböző látásmódot, más betekintési szögből láttatja az utat. Egy magyar zarándok szubjektív, „csillagok alatti" útja adja filmünk keretét, amely az évezredes zarándokhagyomány (Fatimában alig egy évszázados) megélésén túl, felsorakoztatja a zarándokút fontosabb turisztikai, művelődéstörténeti nevezetességeit, koncentrálva a nem közismert magyar vonatkozásokra is. A zarándok belső monológja vezeti végig az úton a nézőt. Természetesen a látottak, hallottak, átélt események hangjaival, atmoszférájával ellenpontozva.
A film egyediségét az adja, hogy ezzel az úttal két, a kereszténység legnépszerűbb zarándokhelye kötődik össze. Amíg Portugáliában a magyarországihoz hasonló, ám annál újabb keletű a Mária-kultusz, addig Spanyolországban a Szent Jakab tisztelet, amely a zarándokok tíz- és százezreit vonzza évről-évre. A film Fatima nevezetességeinek bemutatásával kezdődik, a Szűzanya megjelenésének utolsó alkalmával, amely Fatima legnagyobb eseménye, melyhez a legendás titok is fűződik. Megszólaltatjuk az évtizedek óta itt élő és dolgozó Kondor atyát, bemutatjuk a magyarok által építtetett kálváriát. Bebarangoljuk Alcobacát, és Batalhát, részesévé válunk a portugál történelem egyik legnagyobb legendájának és ország-teremtő csodájának. Megmártózunk a jelenést megélő kispásztorok korának máig ápolt hagyományaival. Ezt követően a Camino Tomaron, a portugál templomos lovagrend egykori székhelyén keresztül, Európa egyik legrégebbi egyetemének városába, Coimbraba visz, ahol magyar hercegek is tanultak. Magyar emlékhelyek
után folytatjuk utunkat változatos, műemlékekben gazdag vidékeken keresztül Portón át. (A világra, gyarmatokra kaput nyitó legjelentősebb európai kikötőváros mai tömegtemplomát, az FC Porto stadionjában a bajnoki győzelmet, a fiesztát is átélik zarándokaink.) Az Atlanti-óceán mentén megtett rövid szakasz után a portugál kakaslegenda székhelyére, Barcelosba, majd Bragaba, a portugál Rómába érkezünk. A zarándokokkal együtt kissé elhagyatott vidéken, Ponte de Limán át lépünk Galíciába. Az utolsó száz kilométert, Spanyolország legzöldebb tartományán keresztül haladva, Santiagoba érünk. A zarándokút során betekinthetünk a test és a lélek utazásába, az út megpróbáltatásaiba, s emellett az ottani emberek életébe. Az út menti zarándokszállások, olcsó motelek, és tűzoltó laktanyák hangulatába is bepilantást nyújt az alkotás.
A portugál és magyar kultúra kapcsolódásait, párhuzamait makro és mikro szinten vezetjük végig. A magyar kápolnától, Európa egyik legrégebbi egyetemének magyar vonatkozásaitól, a közös Mária-tisztelettől, a portugál (fado) és magyar balladák egybecsengésétől, a köznapi emberek vendégszeretetében, megnyilvánulásaiban felfedezhető hasonlóságokig.
A film a vallásos, a világi és a kultúra iránt nyitott emberek számára készült, bemutatva a legendás El Camino nálunk kevésbé ismert vonatkozásait, az elkísért zarándok belső gondolatait.
Az alkotókról:
Dr. Tokaji Ferenc (1957) jogász, író, kiadó, 1989. óta Magyarország második legnagyobb üdülőszövetkezetének elnök-igazgatója (Gyula). 2002-től a Dél-alföldi Regionális Idegenforgalmi Bizottság, 2003-tól a Magyar-Román Turisztikai Bizottság elnöke. A Szent István Egyetem egészségturizmus szakának tanára, több turisztikai szakkönyv és útikönyv írója, kiadvány szerzője: Alföld SPA (egyetemi tankönyv), Út a csillagok alatt - portugál Camino, Élménylánc, vallási turizmus a Dél-alföldön (könyv, multimédiás DVD, honlap). 2006-ban Pro Turismo-díjjal ismerték el.
Birinyi József (1956) rendező, operatőr, producer, hangszeres előadóművész, televíziós műsorgyártó cég és reklámügynökség tulajdonosa, vezetője. 3 évtizede dolgozik a filmgyártásban, televíziózásban és a reklámpiacon. A MOVI-ban, az MTV-ben, a Duna Tv-ben rendező-, operatőr-, műsorvezető-, főszerkesztőként, a TV2-nek, RTL-nek, ATV-nek, Duna Tv-nek ZDF-nek, ORF-nek, a CCTV-nek producer-gyártóként filmeket, műsorokat készít, felsővezetői médiatréninget tart. Filmjeivel több külföldi és hazai filmfesztivál nyertese, a Millecentenáriumi szignál, a Feszthy-körkép zeneszerzője, a Hungarikum törvény stratégiájának alkotója, a Hungarikum Szövetség elnöke, az MTV Nívódíjasa, a Sacramentoi Filmfesztivál zenei nagydíjának részese, Köztársasági Arany Érdemkereszttel kitüntetett filmrendező.
Zarándok, főszereplők: Dr. Tokaji Ferenc és Szabó Péter
Szöveg: Dr. Tokaji Ferenc, Birinyi József és Papp János
Gyártásvezető: Vörös Judit
Narrátor, belső hang: Papp János
Operatőr: Barati Gábor és Birinyi József
Munkatársak: Bozsogi János, Győriné Tokaji Katalin, László Zsuzsanna és Tarsoly Barnabásné
Vágó: Tóth Sándor
Szerkesztő: Dr. Tokaji Ferenc
Rendező-producer: Birinyi József
Támogatók:
Nemzeti Kulturális Alap
Örkényi Takarékszövetkezet
Hőforrás Gyógyászati Kft.
TAP Portugal
Tradíció Stúdió
aicep Portugal Global
David Catarino, a Leira - Fatima Turisztikai Hivatal elnöke - Fatima régió
Francisco de Calheiros, a Turihab-Solares de Portugal elnöke - Ponte de Lima
Joaquim Luis Medeiros Alcoforado, a Coimbra-i Turisztikai Hivatal elnöke - Coimbra régió
Hubay László, a Portugál - Magyar Kereskedelmi Kamara elnöke
Angela Rodrigues, az Oasis Utazási Iroda elnöke
Németh József - Madrid
António Ataíde (fado-énekes)
Suzel Santos, Leiria-Fátima Tourism Board
Békési Zoltán, Békési Pálinka Zrt. igazgatója
_______________________________________________________________________
Áldással közreadta:
Polgár Julianna
(szerkesztő-riporter - Duna TV, MTI, MTVA - konyvtar@dunatv.hu;
budapesti tudósító - HUNSOR.SE; POLUS ONLINE - lillatti8@gmail.com;
06-30/859-33-35)