2011.04.23. 10:23, abububerczy
Nem értem a fejedelmeket, akik oly könnyen elhiszik magukról, hogy csak ők számítanak, sem a népeket, amelyek oly készségesen elhiszik magukról, hogy ők semmit sem számítanak.
Mily fájdalmas az emberi sors! Szellemünk alighogy megérik, testünk már hanyatlani kezd.
Figyeljük csak meg: az értelmes dolgok csak igen ritkán az értelem művei, és az ember úgyszólván sohasem az értelem által éri el azokat.
A gyönyör a nagyuraké, az öröm a népé.
Aki a szellemre vadászik, az ostobaságot ejti foglyul.
A nők, akik egyszer Párizsban nők voltak, sehol másutt nem tudnak többé nők lenni.
Így szóltam Chatelet asszonyhoz: „Ön nem tud aludni, mivel a filozófiát tanulmányozza. Tanulmányozza inkább a filozófiát abból a célból, hogy aludni tudjon.”
Sokat kell ahhoz tanulnunk, hogy egy keveset is tudjunk.
A fejedelmek és a miniszterek legtöbbször igen jóindulatúak, csak nem tudnak mit kezdeni a jóindulatukkal.
Ha az embernek mérsékelt alapelvei vannak, úgy jár, mint én. Franciaországban nem tartanak eléggé vallásosnak, Angliában túlságosan annak tartanak.
A papok, ha nem tudnak a fejedelmek zsarnokaivá válni, talpnyalóikká válnak. Félek a jezsuitáktól. Ha a fejedelmet sértem meg, csakhamar megfeledkezik rólam, s én őróla. Más vidékre, más birodalomba költözöm. Ám ha Rómában megsértem a jezsuitákat, akkor Párizsban viszontlátom őket, mindenütt körülvesznek. Leveleket írnak egymásnak, így táplálják az ellenségeskedést. Az angolok, ha valamely gaztettet akarnak szidalmazni, azt mondják: ez jezsuita hamisság.
fenti Észrevételek egyetlen sora sem az én gondolatom (szerző megjelölve!), ezért nem is értem a gratulációt, de Montesquieu nevében köszönöm!; és hozzáfűzném: sokat kell ahhoz tudnunk, hogy egy keveset is tanuljunk!